A hajhullásról I.
J. Éva 2011.01.31. 12:04
A hajhullás problémája állandó téma, ezért is szeretnék először erről írni, ugyanis sok hölgyet foglalkoztat ez a kérdés.
Sokan félre is értik a jeleket, melyeket szervezetünk "küld" nekünk és sajnos hajlamosak vagyunk idejekorán kétségbe esni.
A hajhullás komoly dolog figyelnünk kell rá, de tisztában kell lennünk azzal, hogy ez nem minden esetben rendellenes vagy kóros reakció. Ezért is szeretném először a természetes hajhullás okait megismertetni, hogy a kétségeket eloszlassam és megnyugtassam azokat a hölgyeket, akiknek valójában nincs okuk aggodalomra.
Első témának a hajhullást választottam, nem azért, mert szívesen foglalkozom ezzel a problémával, hiszen a fokozott hajvesztés általában valamilyen egészségügyi probléma vonzata, de pont ezért kell rá odafigyelni, mert a szervezetünk jelez nekünk, hogy „baj van”. Ahogy a bőrünk úgy a hajunk is árulkodik egészségügyi állapotunkról. Tehát hajunknak nem csupán esztétikai szerepe van.
Viszont fodrászként bátran állíthatom, hogy a hölgyek gyakran alaptalanul esnek kétségbe, ha találnak pár kóbor szálat fésülködés vagy hajmosás után esetleg reggel felkelve a párnán. Ez még nem kóros hajhullás.
Tehát elkülöníthetünk természetes és kóros hajhullást, ezenkívül beszélhetünk még hajvesztésről is.
Először is a természetes hajhullás okait szeretném boncolgatni.
Fontos tudni, hogy hajkoronánk 6-7 évente lecserélődik, ez persze nem azt jelenti, hogy hat évente egyszerre távozik a fejünkről, de bizony fokozottan hullik, ami egészséges folyamat, hiszen nő helyette másik.
Éves sőt napi szinten is veszítünk hajat. Naponta 50-60 szál haj eltávozása természetes folyamat. Éves viszonylatban, pedig megfigyelhetjük, hogy tavasszal jobban hullik a hajunk, ez életmódunkra vezethető vissza, télen táplálkozásunk kevésbé változatos, ezért könnyen kialakulhat vitaminhiány. Kevesebbet mozgunk, főleg a szabadtéren, jó levegőn töltött idő korlátozódik le.
Ezért tavaszra gyakran rosszabbnak érezzük hajunk minőségét. Megelőzhetjük ezt a problémát vitaminok szedésével, de rábízhatjuk a természetre is, hiszen tavasszal és nyáron lehetőségünk nyílik vitaminokban dúskáló gyümölcsökkel, zöldségekkel kiegészíteni táplálkozásunkat.
Én személy szerint nagyon fontosnak tartom a vitaminok szedését, a tudatos táplálkozás nagyon fontos, de csupán táplálékkal nem tudjuk kielégíteni szervezetünk vitamin szükségletét. Persze van olyan vélemény is, hogy fölösleges vitaminokat szedni, hiszen mi „külső szemlélők” honnan is tudnánk, hogy szervezetünknek milyen vitaminból mennyire van szüksége, azt csak „ő” tudja és ennek szellemében termeli meg magának a természetes táplálékból. Ebben is van igazság, de azt gondolom mértékkel mi is belesegíthetünk ebbe a folyamatba. Gondolok itt arra, hogy évente 2x2 hónapos vitaminkúrát eszközölhetünk, amiből az egyik szerencsés ha télen zajlik. Személyes tapasztalatok alapján én a Supradint ajánlanám, de egyéni döntés, hogy ki melyik mellett teszi le a voksát.
Leggyakrabban a B- és az A-vitamin, a vas, a cink vagy a réz hiánya okoz hajkárosodást. Ezeket a vitaminokat igyekezzünk hajunk egészsége érdekében pótolni. De talán a kombinált vitaminok a leghasznosabbak.
Néhány étel, melyben a fentieket megtalálhatjuk:
A-vitamin: sárgarépa, sütőtök, sárgabarack, és sárgadinnye
B-vitamin: zeller, élesztő, avokádó, káposzta
Vas: aszalt sárgabarack, korpa vagy tonhal
Réz: aszalt szilva illetve a tenger gyümölcsei: rák, homár, osztriga
Cink: tökmag, búzacsíra
Ezen kívül hibáztathatjuk a felmenőinket is, hiszen örökletes is lehet a fokozott hajhullás, ami szintén természetes és sajnos változtatni nem tudunk rajta.
Hosszú haj esetében a gyakran és szorosan összefogott haj is okozhat kellemetlen tüneteket.
A gyakran összefogott haj, nem szellőzik rendesen és egy idő után befülled, mivel a fejbőr meleg esetleg nedves lehet, figyeljünk rá, hogy legalább otthon és éjszaka viseljük kibontva hajunkat. A hosszú éveken keresztül viselt túlzottan szorosan összefogott haj pedig homlok és halántéktájon okozhat kopást.
A hígéniás szempontokat is tartsuk szem előtt, megfelelő hajtisztító és hajápoló készítmények használata, ideális hajmosási ciklusok betartása, ez leginkább hajtípus függő, de hetente min. 1x mossunk hajat, ez a gyakoriság természetesen növelhető, de csökkenteni nem érdemes.
A természetes kategóriába sorolnám még a stresszt is, bár ez már vitatott lehet, hiszen ebben az esetben már reakcióról beszélhetünk. Ha folyamatos a stresszhelyzet - pl. rossz munkahely, túlfeszített munkatempó, kedvezőtlen családi háttér-, komolyan kell venni ezeket a jelzéseket, és igyekeznünk kell változtatni, mert nem csak a hajunk fogja megsínyleni a rossz életkörülményeinket és a folyamatos stressz állapotot.
Az időszakos izgalmakkal - pl. vizsgaidőszak, felvételi, munkakeresés-, nem kell különösebben foglalkozni, hiszen a „probléma” megszűnésével a hajhullás is megszűnik.
Sokakban a stressz állapotát maga a hajhullás tudata generálja, ne hergeljük bele magunkat nem valós problémába, hiszen a fentiek tudatában, már tisztában lehetünk vele, hogy igen sok esetben indokolt és természetes lehet a hajhullás. Ne generáljunk tehát kis problémából nagyot, gondoljuk át életmódunkat, külső környezetünket és ennek fényében keressünk megoldást. A hajhullásos panaszok több mint 60%-a a fent említett kategória valamelyike. Ne gondoljunk tehát rögtön a legrosszabbakra.
Viszont érdemes tisztán látni a hajhullás komolyabb kiváltó okait is, a következő részben ezt szeretném ismertetni.
J. Éva
|