Az őszülés
J. Éva 2013.04.24. 23:45
Az őszölés -mint tudjuk- sajnos egy természetes folyamat.
Szervezetünk az idő előrehaladtával folyamatosan öregszik, ez az „öregedés” akármilyen meglepő is,
de 25 éves korunk környékén már elkezdődik.
Először bőrünkön tapasztalhatjuk ezeket a jeleket, majd lassan hajkoronánkban is megjelennek az első ősz szálak, mivel a haj is, mint minden szövet öregszik.
Az előrehaladó életkorral a haj színe, mennyisége és minősége is megváltozik.
A hajszín igen fontos megkülönböztető jegyünk.
De kezdjük az elején. Vajon mitől is függ, hogy milyen az eredeti hajszínünk?
A haj színe függ a hajszál vastagságától és a benne lévő festékanyagtól, vagyis a pigmentmennyiségtől. A pigment színe és mennyisége örökletes tulajdonság. A vékony hajszálban kevés pigmentanyag található, ez adja a szőke színt. A vastag és sok festéket tartalmazó szálak eredményezik a sötét színeket.
Ezeket a pigmentanyagokat melaninnak nevezzük, melyek a szőrtüszőben helyezkednek el és a melanociták termelik. A melanin határozza meg genetikailag hajunk színét, mennyisége és minőségét, mely egyénenként változik.
Bizonyos kor után, a szőrtüszőkben a melanin termelése fokozatosan csökken, majd teljesen leáll. Nem termelődik több melanocita, így az új hajszálakban már nem lesz pigment, azaz festékanyag, így „születik” meg az ősz hajszál, mely már egyáltalán nem tartalmaz festékanyagot.
A melanin termelésének leállása magyarázható például azzal, hogy az évek múlásával vérkeringési, felszívódási problémák alakulnak ki, lassul a sejtosztódás, megváltozik az anyagcsere így a haj minősége is változik. A vérerek már nem juttatnak megfelelő mennyiségű vért a hajszálakba, így fokozatosan leállhat bennük a festéktermelés.
Az őszülés során nem a sötét szálak vállnak egyre világosabbá, hanem a pigmenttel teli szálak fokozatosan kihullanak és helyükre már fehér szálak nőnek.
Az ősz hajszálak aránya egyre nő és többnyire 60-70 éves korra teljesen átveszik az uralmat.
Az őszüléssel kiszélesedik a hajszálak velőállománya, csökken a vastagságuk, rugalmasságuk. Ezért az ősz haj sprődebb, merevebb, sokkal nehezebben kezelhető, mint az eredeti.
Meg kell említenem még a korai őszülést is, ami igen kellemetlen. Ez a jelenség szintén lehet öröklött hajlam, de nagy szerepet játszik benne életminőségünk, életformánk, táplálkozásunk is. Elégtelen, vitaminszegény táplálkozás, a szervezet elsavasodása, túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, ezek mind meggyorsíthatják a folyamatot.
A túl korai őszülés azonban lehet még lisztérzékenység, pajzsmirigybetegség, autoimmunbetegség, cukorbetegség, vészes vérszegénység, vashiány következménye is.
Lelki trauma illetve idegrendszeri és hormonális tényezők is siettethetik az őszülés folyamatát.
Stresszhelyzetben olyan fehérjék képződnek, amelyek a szervezet saját sejtjeit roncsolják, ezáltal autoimmun betegséget válthatnak ki.
Mivel az öregedési folyamat természetes része az ősz haj, a megindult őszülést biztosan megállítani, az őszülés megindulását megelőzni, vagy a megfehéredett hajnak a természetes festékanyagát visszaadni természetes úton nem lehet.
De mint mindannyian tudjuk van megoldás a problémára – bár minden ilyen egyszerűen orvosolható lenne!!!!
Hiszen itt van nekünk a hajfestés!!!
Ha van rá lehetőségünk, festessük hajunkat, ne engedjük, hogy az őszülés eredményeként fellépő nem túl stílusos megjelenésünk hatással legyen közérzetünkre, ezáltal mindennapjainkra, munkánkra és emberi kapcsolatainkra.
|